Hakkımızda

Yaşlanmak kader mi?

Evet kader. Matematik olarak. Her yıl bir yaş daha yaşlanıyor, ama hayattan da bir yaş alıyorsunuz. Yaşadıkça yaşları cebe atıyorsunuz. Kaçınılmaz soruya gelelim, günü doldurdunuz, emekli oldunuz, bu aldığınız yaşlarla ne yapacaksınız? Hiç düşünmemişsiniz. Araştırmalar, anketler bunu söylüyor.

Yaşlanma ve yaşlılık dünyada en çok korkulan kavram ama Türkiye’de de aynı oranda en az kafa yorduğumuz mesele. Geleceğe hiçbir hazırlığımız, ileriye yönelik elle tutulur planımız yok. Nedense emeklilik yaşı gelince hayat bitiyor zannediyoruz oysa kimi zaman bir o kadar daha yaş var alacağımız. Öyleyse neden devamını da hakkıyla yaşamayalım? Çünkü biriktirdiğimiz yaşları, bu yaşam bilgisini şimdi sanata çevirmenin zamanı. 

AvivaSA’nın, Yaşama Dair Vakıf (YADA) işbirliğiyle yaptığı “Türkiye’de Yaşlılık Tahayyülleri ve Pratikleri” araştırması bugünün ve geleceğin yaşlılarındaki yaşlılık algısını, yaşlılık beklentilerini ve planlarını ortaya çıkardı. Bu konuda ülkemizde yapılan çalışmalar oldukça az, sosyal sorumluluk projesi ise neredeyse yok. Bu başlıkta ilk olalım dedik, kolları sıvadık; HerYaşta.org’u hayata geçirdik. YADA’nın sunduğu literatür desteğiyle, bilimsel kaynaklar ve AvivaSA’nın katkılarıyla orta yaş grubunun yaşlanmaya hazırlanmasına, planlarını bugünden şekillendirmesine yardımcı olmak istiyoruz. Bu nedenle Türkiye’deki mevcut negatif yaşlılık algısını değiştirmeye yönelik bir yayıncılık yapmak ana hedefimiz. 

Her Yaşta portalında yaşlanma üzerine, yaşlanırken kazandıklarınız üzerine, yaşınızla yaşama pratikleri üzerine bilgiler, haberler, röportajlar var. Seyahat, kültür, sağlık, beslenme önerileri var. Bilimsel araştırmalar, yasal konularda bilgilendirmeler, köşe yazıları var. Kısacası burada her yaşta dolu dolu yaşamaya dair çok şey var. Tadını çıkarın!