Yaşınız, eğitiminiz, bedensel engeliniz, cinsiyetiniz bisiklet kullanmaya engel olmasın diye bir araya gelen Zincir Kıran Kadınlar, pek çok kesimden kadına ulaşıyor, korkularını aşmalarına yardım ediyor. Böylece küresel ısınmanın ve alternatif enerji kaynaklarının daha çok gündemimizde yer aldığı günlerde, giderek önem kazanan bisiklet, kadınlar için de erişilebilir hale geliyor. 

Görme engelli olmanız bisiklet sürmenize engel mi? Ya da kadınlar bisikletle trafiğe çıkamaz mı? Zincir Kıran Kadınlar, bu sorulara cevap vermek için kurulmuş bir oluşum. Şehir içi ulaşımda bisiklet kullanmak artık sıkça dillendirilirken yolların bisikletlere uygun düzenlenmesi, bisiklet sürücülerinin güvenli seyahat edebilmesini ve kadın sürücülerin artmasını hedefliyorlar.

Kadınlar bisiklet kullanırken, pek çok kaygı taşıyor. Zincir Kıran Kadınlar toplumun bu konudaki önyargılarını düzeltmek için hareket ediyor. 

Önyargıları kırmak için hep birlikte

Zincir Kıran Kadınlar ulaşım özgürlüklerini geliştirme, engellileri topluma kazandırma hedefleriyle yola çıktı. Bisiklete binen kadın sayısını arttırma, kadınlara bisiklete binme konusunda cesaret verme amacıyla çalışıyorlar. Kadınların daha görünür olması için cinsiyet eşitsizliği, bedensel engel gibi sorunlarını aşarak hep beraber bisiklete binme deneyimi yaşamaları için atölyeler ve geziler düzenliyorlar. 

Bugüne kadar beraberce şehirler arası kilometrelerce yol yapmışlar. Tandem adı verilen iki kişilik bisikletlerle bisiklet tecrübesi az olan kadınların da korkusuzca bunu deneyimlemesini sağlıyorlar. İki kişilik bisiklet deneyiminde bedensel engelli biri de bisiklete binebiliyor. Makinist adı verilen bir kişi bisikletin kontrolünü sağlarken, arkasında görme engelli olan bir başka kişi de pedal çevirerek ona destek oluyor. 

Engelsiz Pedal Derneği’nde tandem bisiklet süren doğuştan görme engelli, Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi Elif Kain deneyimlerini şöyle anlatıyor: 

“Zincir Kıran Kadınlar bir eksiklikten doğdu. Engelsiz Pedal Derneği içinde kadın pedal arkadaşı bulmak zordu. Bunu proje haline getirmek dernek başkanımız Samet’in fikriydi. Mudanya’da tur yaparken üç tane kadına tandem bisiklet eğitimi veriliyordu. Kadınların orada sürüş esnasında zincirlileri kırıldı yani kadınlar zincirlilerini kırdılar. Zincir kırmak aslında metaforik bir anlama da sahip. Çünkü orada üç kadın bir şekilde kaygıları ve korkularını bir kenara bırakıp bisiklet Çünkü orada üç kadın bir şekilde kaygıları ve korkularını bir kenara bırakıp bisiklet sürüyorlardı. Ve bunu tandem üzerinde gerçekleştiriyorlardı. Bu şekilde gerçekleşmiş bir olay doğrultusunda bu oluşum ortaya çıkıyor.”

Her yaştan kadına yönelik

Daha önce hiç bisiklete binmemiş olmak, Zincir Kıran Kadınlar’a katılmaya engel değil. Aksine, bu konuda deneyimi olmayan insanlara da sürüş eğitimi vererek, kendilerine güvenmelerini sağlıyorlar. Eğitimler ücretsiz.

Bu eğitimlerde yalnızca bisiklet kullanmak öğretilmiyor, basit tamir işleri, lastik değiştirme, lastik yamama, atan zincirin takılması, zincir yağlama, bisiklet temizliği gibi konularda da bilgi veriliyor. 

İstanbul’dan başlayan sürüşler Bandırma-Mudanya, Kütahya, Van gölü çevresi, Diyarbakır, Ankara, Çorlu, Sakarya, Edirne, Bodrum, Kaz Dağları gibi Türkiye’nin farklı noktalarında devam etmiş. 

Çok farklı kesimlerden ve farklı yaşlardan pek çok kadın Zincir Kıran Kadınlar eğitimleri sayesinde pedalla tanışmış. 62 yaşındaki Saniye Kayalar da onlardan biri: 

“Çalışma hayatım olduğunda da düşüp bir yerimi kırıp işe gidemem ve işsiz kalırım kaygısıyla öğrenemedim. Bugüne kadar erteledim. ‘Emekli olunca yapacağım’ dedim. Nisan ayında emekli oldum. Oğlum bana katlanabilir bir bisiklet aldı. ‘Bundan sonrası sende’ dedi. Bende öğrenmeye karar verdim. Özel bir hoca tutacaktım. Sonrasında ilanı görünce başvurdum. Çok güzel bir proje. Bu vesile ile bisiklet kullanmayı öğrenmiş olacağım.” 

Grup hakkında zincirkirankadinlar.org adresi üzerinden bilgi almak ve kayıt yaptırmak mümkün.