Hastalıkları Tanıyor musunuz?

Biraz burun kaşıntısı, boğazda gıcıklanma, gözlerde yanma yaşar yaşamaz ıhlamura koşanlardan mısınız, “antibiyotik olmadan iyileşemem” diyenlerden mi? Benzer sendromlar gösterseler de hastalıklar birbirinden çok farklı. Eski tecrübelerimize dayanarak ilaç kullanmak ya da başkalarının tavsiyelerine bağlı kalmak çoğu zaman işe yaramıyor. Hatta bir uzmana danışılmadan yapılan müdahaleler büyük sorunlara neden olabiliyor. 

Bazı hastalıkların belirtileriyse hemen hemen aynı. Baş ağrısı kimi zaman strese bağlı, kimi zaman yüksek tansiyona. Yanlış tanı konulduğunda ya da bir uzmana gösterilmediğinde erken dönemde tedavisi mümkün olan bir hastalık ilerleyerek ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Bu sorunlarla karşılaşmamak için doktorun hastalık öyküsünü dikkatle dinlemesi ve gerekiyorsa ayırıcı ileri tetkiklere başvurması, tedaviden başarılı sonuç alınabilmesinde büyük rol oynuyor. Bu noktada hastanın da yakınmalarını iyi ifade etmesi, ve ailesel öyküsünü doktoruna eksiksiz ve doğru bir şekilde aktarılması da gerekiyor.

 

Kırgın hissettiğinde ilk hangi çareye başvurursun?

Doğru! Yanlış!

Soğuk algınlığı / Zatürre
Yorgunluk, ateş, gece terlemesi ve üşüme… Bu belirtiler soğuk algınlığından da olabilir, akciğer iltihaplanmasından da. Soğuk algınlığı en çok karıştırılan hastalıkların başında geliyor. Eğer öksürüğünüz kuvvetli ve sürekliyse, nefes alırken veya öksürürken göğüs ağrısı yaşıyorsanız, kilo kaybınız varsa, vakit kaybetmeden doktora başvurun. Üstelik soğuk algınlığı virütik bir durum olmadığı için antibiyotikle tedavi edilmiyor. Kendi kendinize kullanacağınız bir antibiyotik vücudunuzun direncini gereksiz yere düşürebilir.

Boynun ağrıdığında ne yaparsın?

Doğru! Yanlış!

Boyun fıtığı / Fibromiyalji
Vücutta birden fazla noktada görülen, kaslarda sertleşmeyle beraber, ağrı, uyku bozukluğu, halsizlik belirtileriyle seyreden bir hastalık. Ağrı noktaları başın arka bölgesinde, boynun alt ve ön bölgesinde, sırttaki trapez kasın ortasında ve kürek kemiği üzerinde olduğu için boyun fıtığıyla sıkça karıştırılıyor. Boyun fıtığının teşhisi için görüntüleme teknikleri kullanılırken, fibromiyaljide kan testi, röntgen gibi kesin bir tanı yöntemi yok. Detaylı muayene sonucunda anlaşılabiliyor. Uzun vadede ikisi de yaşam kalitesini düşüren ve erken teşhisle sonuç alınan hastalıklar.

Karnında şiddetli bir ağrı hissettiğinde ne yaparsın?

Doğru! Yanlış!

Apandisit / Yumurtalık kisti
Kadınların sıklıkla karıştırdığı bu iki hastalık, ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. İkisinin de ortak belirtisi karnın sağ alt tarafında yaşanan sancı ve ani ağrı. Kistler rutin içinde de ağrı yapabilirken, apandisit patlama noktasına geldiğinde ağrı yapıyor. Her durumda yapılması gereken ilk şey, hastaneye gitmek.

Şiddetli baş ağrısıyla beraber burun akıntısı yaşadığında ne yaparsın?

Doğru! Yanlış!

Menenjit / Soğuk algınlığı
Menenjit, beyin ve omurilik çevresindeki yumuşak zarların iltihabı. Çok tehlikeli ve beyin hasarına da sebep olabilen bir hastalık. Genellikle burun tıkanıklığı, baş ağrısı, yorgunluk belirtileriyle gelen soğuk algınlığıyla karıştırılıyor. Soğuk algınlığının tedavisi ve teşhisi kolayken, menenjit için erken ve doğru tanı çok önemli. Yani, yine başvurulması gereken ecza dolabı ya da bitki çaylarından önce uzman bir doktor.

Kol ağrısı yaşadığında ne yaparsın?

Doğru! Yanlış!

Panik atak / Kalp krizi
En sık karıştırılan hastalıkların başında bu ikisi geliyor. Panik atak hastalıkları yaşadıkları gerginliği ve kas ağrısını kalp kriziyle karıştırabiliyor. Aynı şekilde kalp krizi geçirenler de zaman zaman bunu geçici gerginlik olarak görebiliyor. Panik atak krizi geçtiğinde kas gerginliği de azalıyor ancak yine de her ihtimale karşın doktora gitmek önemli. Panik atak da uzun vadede sorunları artan ve düzenli kontrol gerektiren hastalıklardan.