Sebze mi Meyve mi?

Sebze nedir? Meyveden neresi farklıdır? Biber bir meyve olabilir mi? Yahut çilek sebze? 

Evet. Tuhaf ama bu basit ayrımı bir çoğumuz bilmiyoruz. Çünkü kitapların söylediğiyle bildiklerimiz örtüşmeyebiliyor.

Anketimiz bu kafa karışıklığına son vermek için tasarlandı. Bakalım sebze-meyvelerin dünyasına ne kadar hakimsiniz?  

 

Domates

Doğru! Yanlış!

Biber

Doğru! Yanlış!

Patlıcan

Doğru! Yanlış!

Bamya

Doğru! Yanlış!

Çilek

Doğru! Yanlış!

Avokado

Doğru! Yanlış!

Kabak

Doğru! Yanlış!

Salatalık

Doğru! Yanlış!

Havuç

Doğru! Yanlış!

Karnabahar

Doğru! Yanlış!

Zeytin

Doğru! Yanlış!

Limon

Doğru! Yanlış!

Sebze mi Meyve mi?
Meyveleri sebzeleri çok ihmal etmişsiniz. Çoğu insan sebze meyve ayrımını pişirme şekline ya da tatlara göre yapıyor. Tatlı olanları meyve, tuz ilavesiyle yediklerimiziyse sebze olarak niteleme eğilimindeyiz. Oysa bilim insanlarının bu konudaki açıklaması net: Çekirdeği, yani tohumu olan yiyecekler meyve. Yediklerinizde çekirdek varsa meyve, yaprak veya kökten oluşuyorsa sebze. Dolayısıyla domates, biber, patlıcan, salatalık, hepsi meyve. Hurma, zeytin, çilek de biraz suda bekletildiğinde ya da doğrudan toprağa gömüldüğünde yeniden filize dönen bitkiler. Yani onlar da meyve. Bazı meyvelerin fide olması için tohumlarının kurutulması gerekiyor. Domates, salatalık, patlıcan, kabak, karpuz gibi. Ispanaktan rokaya, maydanozdan havuca patatese üzerinde doğrudan tohum taşımayan, yapraktan yahut kökten yapılan her şey sebze. Evde yapabileceğiniz iki basit tarif:, birincisi limon çekirdeğini pamukta bekletin. Bir süre sonra filizlendiğini göreceksiniz. Toprağa ekildiğinde küçük bir limon ağacınız olacak. Tepesinde yeşil kısmı duran bir havucun yeşil kısmını kesip suya koyduğunuzda da yeni filizler çıkacak. Bu da yeni bir havucun ilk filizleri.
Biraz çaba gösterirseniz, zerzevat dünyasına hakim olabilirsiniz. Çoğu insan sebze meyve ayrımını pişirme şekline ya da tatlara göre yapıyor. Tatlı olanları meyve, tuz ilavesiyle yediklerimiziyse sebze olarak niteleme eğilimindeyiz. Oysa bilim insanlarının bu konudaki açıklaması net: Çekirdeği, yani tohumu olan yiyecekler meyve. Yediklerinizde çekirdek varsa meyve, yaprak veya kökten oluşuyorsa sebze. Dolayısıyla domates, biber, patlıcan, salatalık, hepsi meyve. Hurma, zeytin, çilek de biraz suda bekletildiğinde ya da doğrudan toprağa gömüldüğünde yeniden filize dönen bitkiler. Yani onlar da meyve. Bazı meyvelerin fide olması için tohumlarının kurutulması gerekiyor. Domates, salatalık, patlıcan, kabak, karpuz gibi. Ispanaktan rokaya, maydanozdan havuca patatese üzerinde doğrudan tohum taşımayan, yapraktan yahut kökten yapılan her şey sebze. Evde yapabileceğiniz iki basit tarif:, birincisi limon çekirdeğini pamukta bekletin. Bir süre sonra filizlendiğini göreceksiniz. Toprağa ekildiğinde küçük bir limon ağacınız olacak. Tepesinde yeşil kısmı duran bir havucun yeşil kısmını kesip suya koyduğunuzda da yeni filizler çıkacak. Bu da yeni bir havucun ilk filizleri.
Bravo! Sebzeleri, meyveleri şıp diye tanıyorsunuz. Çoğu insan sebze meyve ayrımını pişirme şekline ya da tatlara göre yapıyor. Tatlı olanları meyve, tuz ilavesiyle yediklerimiziyse sebze olarak niteleme eğilimindeyiz. Oysa bilim insanlarının bu konudaki açıklaması net: Çekirdeği, yani tohumu olan yiyecekler meyve. Yediklerinizde çekirdek varsa meyve, yaprak veya kökten oluşuyorsa sebze. Dolayısıyla domates, biber, patlıcan, salatalık, hepsi meyve. Hurma, zeytin, çilek de biraz suda bekletildiğinde ya da doğrudan toprağa gömüldüğünde yeniden filize dönen bitkiler. Yani onlar da meyve. Bazı meyvelerin fide olması için tohumlarının kurutulması gerekiyor. Domates, salatalık, patlıcan, kabak, karpuz gibi. Ispanaktan rokaya, maydanozdan havuca patatese üzerinde doğrudan tohum taşımayan, yapraktan yahut kökten yapılan her şey sebze. Evde yapabileceğiniz iki basit tarif:, birincisi limon çekirdeğini pamukta bekletin. Bir süre sonra filizlendiğini göreceksiniz. Toprağa ekildiğinde küçük bir limon ağacınız olacak. Tepesinde yeşil kısmı duran bir havucun yeşil kısmını kesip suya koyduğunuzda da yeni filizler çıkacak. Bu da yeni bir havucun ilk filizleri.